Kannattajajäsentapaaminen, teatterietkot Kuopion kaupunginteatterissa

Tule fiilistelemään 1800‑luvun Kuopiota! 🎻📜
To 5.3. ja ke 11.3. klo 17–18 Kuopion kaupunginteatterim Minna-lämpiössä virittäydytään Ainon vuoro -esityksen tunnelmiin.
Mukana vanhan Kuopion tarinat, Sibeliuksen musiikin maailma sekä hetket, jolloin Jean ja Aino Sibelius ja Minna Canth kohtasivat Kuopiossa. Etkoja johdattavat Minna Canthin talo ry:n Atso Almila ja Anja Lappi. 🗣️ Voit seurata Facebook-livenä tilaisuutta www.facebook.com/minnacanthintalo. Etkoille vapaa pääsy, ei ilmoittautumisia.
🎟 Liput klo 18.15 Maria näyttämöllä alkavaan Ainon vuoro -esitykseen: https://kuopionkaupunginteatteri.fi/ohjelmisto/ainon-vuoro/
Kahvila aukeaa klo 16.45, kahvit voi ottaa alakerrasta yläkertaan mukaan!

🎭 Ainon vuoro -esityksessä Jean Sibeliuksen pianomusiikki saa rinnalleen Ainolle sävellettyjä lauluja.
Lavalla nähdään teoksen käsikirjoittaja, säveltäjä ja toteuttaja Katariina Lantto sekä pianisti Anu Silvasti.

Teatterietkojen järjestäjä: Minna Canthin talo ry, vierailuesitys Kuopion kaupunginteatteri

 

VINKKI:
Voit varata Kanttilan yksityisesittelyn ja luennon ryhmällesi info@minnacanth.fi alk. 120 € +alv, kesto n. 1 h.
Ota yhteyttä info@minnacanth.fi tai soita 040 538 3823

HUOM!
Muutos- ja korjaustyön suunnitelmat on päivitetty ja vaikka hankkeen rahoitus ei ole vielä ratkennut, on yhdistys toiveikas hankkeen edistymisestä tänä vuonna 2026. Lue lisää korjaushankkeesta tästä.

Seuraa meitä:
📸 Instagram: @kanttilafinland
💼 LinkedIn: Minna Canthin talo, Kanttila
📘 Facebook: facebook.com/minnacanthintalo
▶️ YouTube: Minna Canthin talo Kanttila

Lisätietoja:
www.kanttila.fi

Lahjoitukset:
Rahankeräyslupa RA/2021/1061