1.12.2025
Kesäkuussa 2023 perustetun kumppanuustyöryhmän kokouksessa keväällä 2025 Minna Canthin talo ry luovutti Kuopion kaupungin edustajille päivitetyt kustannuslaskelmat ja suunnitelmat  Kanttilan korjaushankkeen osalta. Kumppanuustyöryhmän seuraavaksi vaiheeksi jäi, että yhdistys kutsutaan esittelemään hanketta kaupunginhallitukselle.  Yhdistys esitti myös, että hankkeen valmisteluun varataan rahaa vuodelle 2026. Aiemmissa neuvotteluissa on tullut esille kaupungin vastuu korjaushankkeen edistäjänä  Opetus- ja kulttuuriministeriön rinnalla.
Yhdistys odottaa kutsua, että pääsee esittelemään hanketta.
Alla uutinen vuodelta 2023:
Tiedote 1.8.2023
Kanttilan neuvottelut Kuopion kaupungin kanssa konkretisoituvat

Kuopion kaupungin apulaiskaupunginjohtaja Pekka Vähäkangas on tehnyt kesäkuussa 2023 viranhaltijapäätöksen  Kanttilaan liittyen.

Kuopion kaupungin ja Minna Canth-yhdistyksen kumppanuustyöryhmän nimeäminen:Selostus ja perustelu Kuopion kaupungin ja Minna Canth -yhdistyksen tapaamisessa: 23.5.2023 päätettiin perustaa yhteinen kumppanuustyöryhmä, jonka tehtävänä on valmistella Kanttilan säätiön perustamista, säätiön toimintaa sekä Kanttilan peruskorjauksen etenemistä.

Päätös:
Nimeän kaupungin edustajina työryhmään seuraavat henkilöt:
Janne Hentunen, hyvinvoinnin edistämisen johtaja
Jukka Pitkänen, elinkeinojohtaja,
varalle Maarit Manninen, yritysasiamies
Hannu Väänänen, toimitilajohtaja.
*****
Päätös on ensimmäinen laatuaan.  Ennen nimeämistä projektin johtaja Anja Lappi esitteli hyvinvoinnin edistämisen lautakunnalle (entinen kulttuurilautakunta) yhdessä Minna Canthin talo ry:n puheenjohtaja Atso Almilan kanssa Kanttilan hanketta. (Kesti kuusi vuotta, että yhdistys pääsi esittelemään hanketta lautakunnalle!)
” Lautakuntaesittely on yksi osa demokraattista valmistelua, vaikkakaan asiaa ei vielä otettu käsittelyyn” kertoo taidehallinnon asiantuntija Anja Lappi.
” Olen itseasiassa ollut suht vastaavassa tilanteessa vuonna 2003, kun esittelin nykyisen koko Itä-Suomessa toimivan Tanssin aluekeskus-hankkeen perustamista Kuopion kulttuurilautakunnalle ja Sotkun peruskorjauksen rahoitusta vuonna 2006. Joiden perusrahoitus saatiin valtiolta ja ITAKin toiminta starttasi vuonna 2004 ( www.itak.fi)
Asiat etenevät usein melko hitaasti, mutta kun perustelut ovat selkeät, nojaavat kulttuurilakiin ja hankkeet sisältävät niin työllistymistä, matkailua kuin uniikkia taidetta ja kulttuuria, syttyy Kuopion kaupunkikin pikkuhiljaa” toteaa Anja Lappi.
***

KUKA MINNA CANTH?
Minna Canth (1844-1897), kirjailija, lehtinainen, yhteiskunnallinen vaikuttaja, uusien kansainvälisten aatteiden ja kulttuurivirtausten välittäjä, seitsenlapsisen perheen yksinhuoltaja ja liikenainen. Kanttilassa kuultiin uusimmat eurooppalaiset aatteet, käytiin kauppaa ja Minnan salongissa muutettiin maailmaa.

Keväällä 1897 Kuopion Naisyhdistyksen hallituksen jäsenet Minna Canth, Elisabeth Stenius ja Selma Backlund lähettivät Kanttilasta kolme valtiomiestä tekemään valtiopäivillä esityksen äänioikeuden myöntämisestä naisille valtiollisissa vaaleissa. Asiaa käsitelleen lakivaliokunnan enemmistö katsoi, että ”on sopimatonta vetää nainen valtiolliseen elämään”. Aloite hylättiin vielä tuolloin, mutta yhdeksän vuotta myöhemmin se toteutui 1906.

VINKKI:
Voit varata Kanttilan yksityisesittelyn ja luennon ryhmällesi info@minnacanth.fi alk. 120 € +alv, kesto n. 1 h.
Ota yhteyttä info@minnacanth.fi tai soita 040 538 3823

HUOM!
Muutos- ja korjaustyön suunnitelmat on päivitetty ja vaikka hankkeen rahoitus ei ole vielä ratkennut, on yhdistys toiveikas hankkeen edistymisestä tänä vuonna 2025. Lue lisää korjaushankkeesta tästä.

www.kanttila.fi
www.minnacanth.fi